Results 2019

WINNERS 2019

1st place - Mylen Farmer
Ilya Ivanitskiy-Higher School of Economics/Avito

 

2nd place - Zvezdochka*
Ernest Glukhov-Innopolis University,
Daria Zapekina-Innopolis University,
Vyacheslav Karpov-Innopolis University

 

3rd place - TEAM X
Andrey Kutsenko-Moscow State University,
Nazar Beknazarov-Higher School of Economics,
Sergey Kolomiyets-Tyumen State University





RESULTS 2019

IDAO 2019 Finals Score in Yandex.Contest Ranks for Tasks Place by Rank
Team Name taskA taskB taskC Total Score Place by Score rankA rankB rankC Total Rank
Mylen Farmer 75.21 63.46 62.3 200.97 1 3.0 2.0 1.0 6.0 1
Zvezdochka* 75.38 62.91 61.8 200.09 2 2.0 6.0 5.0 13.0 2
TEAM X 74.91 62.55 62.09 199.55 4 5.0 8.0 2.0 15.0 3
shadd 74.66 62.85 62.06 199.57 3 9.0 7.0 3.0 19.0 4-5
BarelyBears 74.89 62.95 61.54 199.38 6 6.0 5.0 8.0 19.0 4-5
Eureka 73.93 63.45 62.04 199.42 5 15.0 3.0 4.0 22.0 6
Magic CIty 75.59 62.23 61.53 199.35 7 1.0 13.0 9.0 23.0 7
AR_U_KIDDIN_MI 73.96 63.27 61.77 199.0 8 14.0 4.0 6.5 24.5 8
Unnamed:0 73.8 63.65 61.46 198.91 9 18.0 1.0 11.0 30.0 9
FeelsBadMan 74.05 62.16 61.5 197.71 11 13.0 14.0 10.0 37.0 10
Team_Name 74.35 62.08 61.41 197.84 10 11.0 15.0 12.0 38.0 11
kek (hors concours) 74.1 62.39 61.04 197.53 12 12.0 10.0 16.0 38.0 12
HAL 9000 followers 74.7 62.32 60.26 197.28 13 7.0 11.5 27.0 45.5 13
Umka 73.83 61.93 61.28 197.04 15 17.0 16.0 13.0 46.0 14
itchy mcfly 71.95 61.88 61.77 195.6 20 23.0 18.0 6.5 47.5 15
ifelse 72.15 62.5 60.91 195.56 21 22.0 9.0 17.0 48.0 16
Gradient Boosting 74.98 61.6 60.55 197.13 14 4.0 25.0 20.0 49.0 17
Columbarium 74.64 61.87 60.52 197.03 16 10.0 19.0 22.5 51.5 18
Hunky-dory 70.76 62.32 61.16 194.24 24 25.0 11.5 15.0 51.5 19
Polis 74.67 61.78 60.45 196.9 17 8.0 20.0 25.0 53.0 20
Inspiration 73.87 61.89 60.52 196.28 18 16.0 17.0 22.5 55.5 21
Singularis Lab 72.24 61.73 61.24 195.21 23 21.0 22.5 14.0 57.5 22
ImprovY 73.54 61.63 60.52 195.69 19 19.0 24.0 22.5 65.5 23
wearenotgonnapass... 73.4 61.4 60.59 195.39 22 20.0 27.0 19.0 66.0 24
HardNet 68.31 61.75 60.85 190.91 27 27.0 21.0 18.0 66.0 25
holistic agency 71.13 61.57 60.52 193.22 25 24.0 26.0 22.5 72.5 26
trtr 68.98 61.73 60.35 191.06 26 26.0 22.5 26.0 74.5 27


FINALISTS 2019

Team Name Team Captain -Name Team Captain - University or Company Member I - Name Member I - University or Company Member II - Name Member II - University or Company
AR_U_KIDDIN_MI Eugene Bobrov Moscow State University Vladimir Bugaevskii Moscow State University Denis Bibik Moscow State University
BarelyBears Hiroshi Yoshihara The University of Tokyo Kosaku Ono The University of Tokyo Naoki Maeda The University of Tokyo
Columbarium Konstantin Frolov SKB Kontur Grigoriy Pogorelov MTS Nikolay Prokoptsev Tinkoff Bank
DataBroom Pawan Kumar Singh Myntra Design Pvt. Ltd. Shruti Singh
DataScienceBois Egor Kravchenko Lomonosov Moscow State University Vladislav Trifonov Lomonosov Moscow State University Artyom Mironov Lomonosov Moscow State University
Eureka Sandeep Singh Adhikari Myntra Yadunath Gupta Myntra Nilpa Jha Myntra
FeelsBadMan Iskander Safiulin OKKO Ksenia Balabaeva ITMO Dmitry Ivanov Higher School of Economics
Gradient Boosting Pavel Shevchuk NRU HSE (applied mathematics) Mikhail Diskin NRU HSE Dmitriy Nikulin Samsung AI Center Moscow
HAL 9000 followers Aleksandr Belov National Research University of Electronic Technology, Applied mathematics Andrey Gorodetsky Bauman Moscow State Technical Maxim Tsygankov Bauman Moscow State Technical University
HardNet Yaroslav Murzaev MIPT Andrey Kachetov MIPT Viktor Nochevkin MIPT
holistic agency Maxim Shaposhnikov Ural Federal University Elena Arslanova Ural Federal University Denis Razbitsky Ural Federal University
Hunky-dory Ihar Shulhan Innopolis University Almira Murtazina Innopolis University Ruslan Mustafin Machine learning engineer
ifelse Samir Mammadov E-gov Development Center Asgar Mammadli E-gov Development Center Umid Suleymanov E-gov Development Center
ImprovY Stanislav Sopov SEMrush Mikhail Alekseev Okko Rinat Shakbasarov GrowFood
Inspiration Alexander Kolomoets UAC
itchy mcfly Petr Kuderov N/A Alex Maslov
John Keats Kirill Trofimov self-employed Sabina Abdullaeva
kek [1] Ranis Nigmatullin yandex
Livington Ivan Glebov MIPT
Magic CIty Sergei Arefev Saint Petersburg State University Artem Plotkin Saint Petersburg State University Roman Pyankov Saint Petersburg State University
Mylen Farmer Ilya Ivanitskiy Avito
Polis Yuriy Gavrilin Innopolis University Vladislav Kurenkov Innopolis University Andrey Kulagin Innopolis University
shadd Daniil Barysevich BSUIR, Computer Science Dzmitry Vabishchewich BSUIR Aliaksei Barysevich BSUIR, Computer Science
Singularis Lab Aleksei Alekseev Singularis Lab Oleg Shapovalov Singularis Lab Andrey Pedchenko Mello
TEAM X Andrey Kutsenko Moscow State University Nazar Beknazarov Higher School of Economics Sergey Kolomiyets Tyumen State University
Team_Name Daniil Cherniavskii MIPT Alexandr Valukov MIPT
trtr Denis Litvinov Sberbank Aleksey Buzovkin Michail Voronov
Umka Dmitrii Fedotov PJSC Norilsk Nickel
Unnamed:0 Arthur Bogdanov Innopolis University Gcinizwe Dlamini Innopolis University Rufina Galieva Innopolis University
wearenotgonnapasstothefinalanyways Toghrul Rahimli ADA University Jalal Rasulzade ADA University Orkhan Bayramli ADA University
Zvezdochka* Ernest Glukhov Innopolis University Daria Zapekina Innopolis University Vyacheslav Karpov Innopolis University

[1] The team "kek" will participate in the final hors concours.